Obróbka skrawaniem – czym jest i gdzie ma zastosowanie?
16202
post-template-default,single,single-post,postid-16202,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Na czym polega obróbka skrawaniem?

skrawanie

Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest procesem, który pozwala na wyjątkowo dokładne kształtowanie metali, tworzyw sztucznych, drewna, kamienia, szkła. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie precyzji wykonania oraz powtarzalności produkcyjnej, niezależnie od tego, jaka jest bazowa postać wykorzystywanych materiałów. Czym dokładnie jest obróbka skrawaniem i na czym polega?

Czym dokładnie jest obróbka skrawaniem?

Potocznie obróbkę skrawaniem nazywa się obróbką ubytkową –  takie określenie wynika z konieczności usunięcia nadmiaru materiału. Ma to miejsce z zastosowaniem wyjątkowo ostrych narzędzi w postaci noży, dłut, które są odpowiednio sterowane z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań komputerowych. Jest to sposób na osiągnięcie w procesie obróbki maksymalnej precyzji. Dzięki temu przy masowej produkcji, każdy kolejny produkt będzie identyczny z poprzednim, jak i w pełni zgodny z dostarczoną dokumentacją. Podstawowym czynnikiem jest tu sposób ustawienia maszyny do skrawania. Nawet niewielki błąd może bowiem spowodować, że konieczne będzie odrzucenie całej partii z produkcji.

Wykorzystanie nowoczesnej obróbki skrawaniem CNC pozwala na zachowanie wszelkich parametrów projektu na perfekcyjnym poziomie. Metoda ta jest powszechnie wykorzystywana w wielu dziedzinach. Pojawia się w branży elektronicznej, medycznej, energetycznej, lotniczej, motoryzacyjnej i wielu innych gałęziach przemysłu. Pozwala np. z dużą dokładnością kształtować części maszyn.

Na czym polega ta metoda?

Obróbka skrawaniem polega na ustawieniu odpowiednich parametrów dla urządzenia, które będzie pracować na określonym materiale. Następnie dzięki nożom i dłutom zostaje usunięty nadmiar materiału, a przedmiot jest dokładnie kształtowany. Na większą dokładność pozwala nam przykładowo wykorzystaniem frezarki, gdyż frezy są niezwykle precyzyjne w swojej pracy. Znaczenie ma także wielkość elementów, jakie będą formowane, stopień obróbki, rodzaj materiału, oraz ilość serii poszczególnych elementów wytwarzanych przez jeden program maszyny.

No Comments

Post A Comment