Na czym polega frezowanie CNC? - Intermetal
16153
post-template-default,single,single-post,postid-16153,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Na czym polega frezowanie CNC?

frezowanie CNC

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to proces, który przez lata zyskał dużą popularność. I nic w tym dziwnego. Dzięki wszechstronności i wysokiej jakości tworzonych elementów frezowanie jest wykorzystywane w wielu branżach – zarówno w przemyśle ciężkim, jak i w przemyśle spożywczym, czy nawet w medycynie. Metoda ta może być stosowana w dużych zakładach, które tworzą swoje produkty na masową skalę, jak również w niewielkich firmach, zajmujących się produkowaniem niepowtarzalnych, oryginalnych elementów. Na czym polega ten proces? I jakie są jego główne zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Frezowanie CNC – na czym polega?

Frezowanie CNC wykorzystuje nowoczesne sterowanie maszynami i fakt, że mogą one zostać zaprogramowane zgodnie z wymaganiami użytkownika, dotyczącymi m.in. kształtu, wymiarów i właściwości danego elementu. Na czym polega ta innowacyjna metoda? Cały proces opiera się na działaniu frezarki, a w szczególności na tym, że jej ostrze obraca się, ścinając wierzchnią warstwę materiału. Ruch ten jest powtarzany, aż do momentu uzyskania pożądanego efektu. 

Frezowanie CNC umożliwia obrabianie płaszczyzn, kanalików, uzębień, rowków czy też powierzchni kształtowych. Metoda ta może być stosowana w przypadku różnych materiałów, takich jak m.in. metal, czy drewno.

Dzięki komputerowemu sterowaniu tworzenie poszczególnych elementów przebiega szybko i efektywnie, a przy tym z najwyższą precyzją. Warto jednak pamiętać, że proces ten powinien być nadzorowany przez odpowiednio przeszkolonego operatora, który zna tajniki działania maszyny CNC. Uwagi wymaga każdy etap procesu: od przygotowania projektu i sprawdzenia jego poprawności, przez przetworzenie poleceń na język zrozumiały dla maszyny, aż po uruchomienie frezarki i czuwanie nad jej działaniem.

Główne zalety rozwiązania

Dlaczego frezowanie CNC jest tak popularną metodą? Przede wszystkim dlatego, że jest wszechstronnym rozwiązaniem, które pozwala tworzyć elementy z wielu różnych materiałów. Jednocześnie technika ta umożliwia zachowanie wysokiej efektywności i szybkości produkcji. Dzięki wykorzystaniu maszyn CNC możliwe staje się skrócenie czasu pracy, a co za tym idzie zmniejszone zostaną jej koszty. Kolejną zaletą jest opcja tworzenia coraz bardziej skomplikowanych kształtów, które zachowują swoją precyzję i wysoką jakość.

Inne zalety frezowania CNC to:

  • doskonałe odwzorowanie założeń projektu,
  • możliwość tworzenia powtarzalnych elementów, bez obniżania jakości produkcji,
  • opcja precyzyjnego określenia parametrów, które przekładają się na mniejsze zużycie materiałów,  
  • elastyczność linii produkcyjnej,
  • coraz większe możliwości – proces frezowania CNC jest nieustannie ulepszany, dzięki czemu zyskuje coraz większą efektywność i jakość,  
  • szerokie możliwości: frezowanie może odbywać się na płaszczyźnie 2D, a także w wymiarze 3D,  
  • niska cena produkcji poszczególnych elementów,
  • możliwość tworzenia produktów, które spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi związane z jakością i wymiarami.
No Comments

Post A Comment